
Vastu je drevna vedska znanost o stanovanju, dio je Sthapatya Vede – znanosti o arhitekturi koju je oživio Maharishi Mahesh Yogi. Sthapatya Veda daje nam pravila za izgradnju zgrada/kuća/objekata usklađenih sa zakonima Prirode. Kozmička pravila ugrađena u strukturu kuće/zgrade/objekta daju nam maksimalnu podršku za svakodnevni život.
U Sthapatya Vedi svaki dio zgrade ili kuće ima poseban odnos sa cjelinom. Kao rezultat povezanosti između dijelova i cjeline, unutar građevine, više vrijednosti su izražene. Te vrijednosti se nazivaju Vastu i Brahmastan.
Vastu se odnosi na unutrašnji prostor, tj. prostor unutar crta ograde ako se radi o kući sa zemljištem, ili se odnosi na unutrašnjost stana u zgradi (mada je bitan i Vastu same zgrade).
Vastu je podijeljen u više područja sa različitim atributima, koji predstavljaju različite kvalitete oživljene kroz pravilan dizajn.
Brahmastan je središte kuće/stana/poslovnog prostora/objekta s kojim su povezani svi ostali dijelovi. Ta povezanost između centra i ostalih dijelova stvara posebnu energiju koja hrani i njeguje stanovnike, stoga bi brahmastan uvijek trebao biti prazan, bez stupova, namještaja, puno stvari.
Vastu puruša ili dobri duh prostora!
Riječ Vastu znači prostor, a puruša je biće ili duh, znači Vastu puruša je dobri duha prostora u kojem živimo (ili radimo)!
Prema Vedama, postoje 4 osnovna izvora prirodne energije, koje donose svjetlost, život, zdravlje i vitalnost – Sunce, Mjesec, vatra (u moderno doba u sklopu Vastua to je struja) i Prana (bioenergija svakog pojedninca). Upravo pranu sadrži i svaki prostor.
Kao što čovjek nema jednaku količinu prane u svim dijelovima tijela (najkoncentriranija je u glavi i oko nje, a najmanje je ima u nogama), tako i Vastu puruša, čija se glava nalazi u sjeveroistočnom dijelu kuće/stana/objekta, a noge u jugozapadnom. Stoga je jako važno da sjever, istok i sjeveroistok budu otvoreni, sa što više prozora i da ulaz u kuću bude sa istoka ili sa sjevera, dok je poželjno da jug i zapad budu što zatvoreniji, te da se na zapadnim i južnim zidovima nalazi težak namještaj.
Prostor u kojem stanujemo/radimo/boravimo i njegov oblik, orijentacija i uređenje utječu na naše zdravlje, uspjeh, zaradu, kreativnost, stvaralaštvo, odnose, duhovni razvoj i dr.
Mahabhute ili pet elemenata, kako su važan dio Ayurvede i Jyotisha, tako su važan dio i Vastua, u kojem se povezuju sa četiri spojna smjera i središtem:
- Prostor – središte kuće – Brahma.
- Zrak – sjeverozapad – Vayu
- Vatra – jugoistok – Agni
- Voda – sjeveroistok – Isa
- Zemlja – jugozapad – Pitri
Redoslijed elemenata je jako bitan, jer u sebi sadrži evoluciju stvaranja. Prostor sadrži samo prostor. Zrak sadrži i zrak i prostor. Vatra sadrži prostor, zrak i vatru. Voda prostor, zrak, vatru i voda, dok zemlja sadrži sve elemente – prostor, zrak, vatru, vodu i zemlju.
Tradicionalno, u hindu kulturi, elementi se štuju kroz njihova božanstva i tako se štuje sklad koji upravlja Svemirom.
Sjeveroistok se smatra “prolazom do bogova” te je stoga važno da je otvoren i da voda dolazi sa te strane.
Vastu remedijalna sredstva
Vastu nudi i niz korektivnih sredstava kako ispraviti negativne energije u već sagrađenom prostoru, koji nije pravilno usmjeren:
- yantre i piramide,
- yagye,
- kristale, metale i drago kamenje,
- boje, slike i zrcala,
- biljke,
- glazbu i vedske mantre,
- promjenu funkcija prostorija,
- ispravljanje oblika i nagiba zemljišta.
Savjete opisane u ovom članku provodite na vlastitu odgovornost uz konzultaciju sa osobnim liječnikom.
Tekst napisala Conny Petö Đeneš, transpersonalna psihologinja, moderna iscjeliteljica i terapeutkinja prirodne medicine te voditeljica Centra Zdravlja Harmonija i Panacea https://connypetodenes.com/hr