
1. razlika – Ayanamsa
Razlika između tropskog (Sāyana), kojeg koristi zapadna astrologija, i sideralnog (Nirayana), kojeg koristi Jyotish, ali i astromonija, naziva se Ayanamsa. U astronomiji Ayanamsa se odnosi na razliku između duljine tropske godine (365.2422 rotacije zemlje) i sideralne godine (365.2563 rotacije) potrebne za završetak jedne orbite u odnosu na Sunce (tropska) ili fiksno zviježđe (sideralna).
Oko svakih 26.000 godina ova dva zodijaka se podudaraju, nakon toga zbog precesije, sideralni se pomiče unatrag u odnosu na tropski, što bi značilo da je sunce svake godine u proljeće malo iza svog položaja od prethodne godine.
Jyotish koristi sideralni zodijak, što znači da je astronomski točan i precizniji; jyotish prati stvarna kretanja planeta na nebeskom svodu. Npr., prije 2.000 godina, proljetna točka se nalazila u sazviježdu Ovna, a danas se ova točka nalazi u sazviježđu Riba. Zapadna astrologija u svojem razmatranju ne uzima u obzir da su položaji planeta u sazvježđima potpuno drukčiji. Zbog toga su i tumačenja različita, jer ako Vam je Sunce u npr. biku prema zapadnoj astrologije, lako je moguće da je u Jyotishu u ovnu. Ayamansha u ovom trenutku, prema Lahiriju, iznosi oko 24°. Ona uzima u obzir sporu precesiju proljetne ekvinocijske točke (postepeni pomak u rotacijskom kretanju zemljine osi). Što znači da Jyotish i zapadna astrologija imaju različite točke za početak astrološke godine, što bitno utječe na tumačenje natalne karte, jer se raspored kuća, planeta i znakova razlikuje.
2. razlika – sustav Dasha ili životnih razdoblja
Sljedeća razlika odnosi se na Dasha sustav, odnosno razumijevanje i utjecaj životnih razdoblja (Mahadasha) u kojem svaka planeta vlada određeni broj godina. Svako razdoblje (Mahadasha) je podijeljeno na 9 podrazdoblja (Antardasha), te podijele mogu ići i dalje. Daša sustav služi za precizno vremensko određivanje kada će se aktivirati određeno područje života nad kojim određena planeta (Graha) ima utjecaj, te vrstu i kvalitetu mogućih događaja. Zapadna astrologija ne poznaje i ne koristi sustav Dasha, pa joj je zbog toga teško odrediti planetarne utjecaje po razdobljima na nečiji život.Ovdje nije riječ o tumačenju tranzita (Goćar kako se naziva u Jyotishu).
3. razlika – dominantni znak
Treća također bitna razlika temelji se na određivanju dominantnog znaka u kojem je netko rođen. Kada Vas netko pita – “Što si u horoskopu?” to se u zapadnoj astrologiji odnosi na znak u kojem Vam se nalazi Sunce. U Jyotishu dominantan znak je onaj koji je u trenutku rođenja izlazio na istočnom dijelu horizonta. To se naziva Lagna u Jyotishu, a podznak u zapadnoj astrologiji, ali se razlikuje zbog Ayanamse. Jyotish u razmatranju na prvo mjesto stavlja Lagnu, na drugo Mjesec, a tek na treće Sunce. Osim razmatranja znaka u kojem su se našli Lagna, Mjesec i Sunce, još više se razmatraju Nakshatre u kojima su se našli.
4. razlika – Nakshatre, fiksno zviježđe ili Mjesečeve kuće
Druga bitna razlika između Jyotisha i zapadne astrologije je ta što jyotish koristi u svojem razmatranju i tumačenju utjecaj 27 fiksnih zviježđa – Nakshatri (ili mjesečevih kuća), koje služe za detaljnije objašnjenje utjecaja planeta, posebice Mjeseca i Lagne (izlazećeg znaka), na ljudski život, za računanje kozmičkih razdoblja (Dasha) i određivanje Muhurte (povoljnog trenutka).
5. razlika – preventivne i remedijalne mjere
Jyotish koristi preventivne mjere i remedijalne mjere (upaye, planetarne meditacije, drago kamenje i yagye) pomoću kojih možemo umanjiti negativne učinke planeta na ljudski život i povećati pozitivne učinke. Zapadna astrologija to ne koristi.
6. razlika – Vedska mudrost i usklađivanje sa zakonima Prirode
Na kraju, Jyotish u sebi sadrži Vedsku mudrost i usko je povezan sa Ayurvedom i Yogom, pa je kao takav u skladu s zakonima Prirode, dok je zapadna ograničena samo na tumačenje grube utjecaje pojedinih planeta i psihološko određivanje nečijeg karaktera. Jyotish je dodatak Vedama; sadržava vedsku misao i filozofiju.