
Ilustracija ( https://www.mdpi.com/2227-9067/6/12/132?type=check_update&version=2 )
Somatoformni bolni poremećaj (F45.4) ili psihogena bol (psihalgija) javlja se kod osoba koje perzistentno osjećaju bolove čija težina, intenzitet i trajanje uzrokuju stres i onesposobljenost, u trajanju najmanje 6 mjeseci, bez da se mogu pripisati organskoj patologiji, čak ni nakon iscrpnih i detaljnih pretraga.
Osobe se žale na trajnu, jaku, neizdrživu i iscrpljujuću bol, najčešće u glavi (glavobolje, neuralgije) leđima, zdjelici ili trbuhu. Bol se može konstantno javljati na jednom mjestu, ili može biti šetajuća. Bol je jaka, uznemirujuća i onesposobljavajuća. Ona se ne nalazi u „bolesnikovoj glavi“ iako je uzrokovana emocionalnim čimbenikom.
Psihogenu bol razlikujemo od tjelesne po tome, što kod tjelesne boli intenzitet se mijenja i bol popušta primjenom analgetika, dok kod psihogene boli intenzitet je kontinuiran i ne mijenja se ni uzimanjem analgetika. Zbog čega liječenje treba biti usmjereno da iscjeljenje emocionalne boli.
Za ovaj poremećaj okidač može biti neki stresni događaj, sukob ili emocionalni konflikt koji je izazvao emocionalnu bol, sa kojom se osoba ne može suočiti, pa ta bol prelazi u tijelo.
To stanje dovodi do gubitka energije, volje i apetita, povlačenja u sebe, gubitka seksualne želje, ali i zloupotrebe različitih supstanci ili medikamenata.
Ovaj poremećaj češće se javlja kod žena, uglavnom u dobi između 40. i 50. godine života te uzrokuje poremećaje u svakodnevnom, socijalnom i radnom funkcioniranju.
Savjete opisane u ovom članku provodite na vlastitu odgovornost uz
konzultaciju sa osobnim liječnikom.
Tekst napisala Conny Petö Đeneš, transpersonalna psihologinja, moderna
iscjeliteljica i terapeutkinja prirodne medicine te voditeljica Centra
Zdravlja Harmonija i Panacea https://connypetodenes.com/hr